• Charakteristika materskej školy

• Ako vznikla naša materská škola

Generálna rada Kongregácie sestier dominikánok bl. Imeldy na Slovensku sa na základe požiadaviek rodičov rozhodla zriadiť vo vlastných priestoroch na Moyzesovej ulici č. 8 v Košiciach cirkevnú materskú školu.

Sestry Dominikánky už v roku 1889 zakúpili dom na Moyzesovej ulici, kde zriadili prvú materskú školu v Košiciach. Jej činnosť bola násilné prerušená poštátnením školstva a neskôr násilným vyvezením sestier do sústreďovacích táborov 30. augusta 1950.

Snažiac sa pomôcť rodičom pri výchove detí, tiež o obnovenie činnosti sestier v oblasti školstva a vrátiac sa k pôvodnej činnosti v Košiciach, obnovili sestry dominikánky materskú školu 1. septembra 1999.

Materská škola mala pri vzniku dve triedy, po roku, pre veľký záujem, pribudla tretia trieda a 1. septembra 2004 sestry dominikánky uvoľnili ďalšie priestory, aby sme mohli otvoriť ďalšiu triedu.

Takýto stav trval do roku 2018, kedy sa po dlhoročnom čakaní za schválením projektu, začala naša materská škola prerábať a opäť sa rozšírila o jednu triedu. Sestričky nám ponúkli svoje oratórium, z ktorého sa urobila krásna, slnečná trieda. Materská škola prešla úplnou rekonštrukciou. Od rekonštrukcií tried, šatní (každá trieda má svoju šatňu), cez výdajňu stravy (každá trieda má svoju výdajňu), rekonštrukciu WC, podláh, kobercov, stropov, zväčšovaní triedy na poschodí, až po školský dvor, kde nám boli schválené v rámci projektu rôzne hojdačky, či šmýkačky pre deti.

Súčasnosť materskej školy

Materská škola sa nachádza v centre mesta, učupená medzi domami, a hoci by sa zdalo že na ňu dolieha hluk veľkomesta, opak je pravdou.

Škôlke je oázou ticha a pokoja. K tejto atmosfére prispieva aj bezprostredná blízkosť kostola Krista Kráľa, dvor plný kvetov a jaskynka  Lurdskej Panny Márie.

Budova školy je dvojpodlažná. Na prízemí sa nachádzajú dve triedy, ktoré majú samostatnú šatňu a samostatné sociálne zariadenie, ďalej sociálne zariadenie pre zamestnancov, umývarka (sprcha), kancelária pani riaditeľky, miestnosť pre pani upratovačky. Z prízemia sa prechádza na školský dvor. Ďalšie tri triedy sa nachádzajú na poschodí. Ako triedy predošlé, aj tieto obsahujú samostatné sociálne zariadenia, výdajňu stravy, šatne, spoločnú chodbu, WC pre zamestnancov a kabinet učebných pomôcok. Dokopy má naša materská škola 5tried.

Deti sú rozdelené do tried podľa veku. V dolných triedach sú deti od 3. - 4. rokov, v tretej triede od 4. - 5. rokov, v štvrtej triede sú deti vo veku 4. - 6. rokov a v piatej triede sú predškoláci, deti 5. - 6. ročné.

Školský dvor je veľký, priestranný, spojený s Gymnáziom sv. Tomáša Akvinského. Nachádza sa na ňom multifunkčné ihrisko, ako pre potreby našej materskej školy, tak pre potreby GTA. Na dvore sú hojdačky, preliezky, detský vláčik a pieskovisko. Deti majú k dispozícií v teplejšom období bicykle, kolobežky, odrážadlá, trojkolky, ktorými disponuje naša materská škola. Keďže prihliadame na bezpečnosť, deti tieto dopravné prostriedky využívajú výlučne na multifunkčnom ihrisku. Chlapci majú možnosť hrať florbal, dievčatá skákať na švihadle, či cez gumu. V zimnom období disponujeme sánkami, klzákmi, ktoré využívame na kopci v rámci školského dvora.

V materskej škole pracuje 10 kvalifikovaných učiteliek vrátane pani riaditeľky, ekonóm, tri upratovačky.

Zriaďovateľ materskej školy je Kongregácia sestier dominikánok bl. Imeldy, Parková 27, Bratislava