Navigácia

Okienko pre rodičov

Pripravujeme dieťa na škôlku

Ani ste sa nenazdali a z Vášho malého bábätka je už dieťa zrelé na škôlku. Nástup dieťaťa do materskej školy býva sprevádzaný istým stresom a obavami na strane dieťaťa ale aj jeho rodičov. Aby ste to svojmu drobčekovi čo najviac uľahčili, ponúkame vám zopár tipov, ako ho na škôlku pripraviť. 

 

Doprajte dieťaťu dostatok kontaktov

Aby sme dieťa pripravili na škôlku, je dôležité dopriať mu dostatok kontaktov s inými deťmi. Je tiež dobré, ak je náš drobec zvyknutý stráviť nejaký čas bez rodičov, napríklad u svojho kamaráta, u starých rodičov a podobne. 

Jednou z možností, ako sa stretávať s inými deťmi, sú materské centrá. Je to skvelá príležitosť nielen pre deti ale aj pre mamičky, ktoré sa tu stretnú s inými mamičkami. Deti sa naučia zahrať s rovesníkmi, podeliť sa o hračky, komunikovať s inými deťmi – jednoducho, je to akási forma „predškôlky“. 

Mamičky zasa majú možnosť vidieť, ako sa dieťa v kolektíve správa, či je bojazlivé a nesmelé, alebo naopak, nemá problém sa zapojiť do spoločnej hry, komunikuje s inými deťmi. Takto môžu odhadnúť aj pripravenosť svojho dieťaťa na nástup do škôlky. 

O škôlke hovorte vždy pozitívne

Ak nechcete, aby vaše dieťa vnímalo škôlku ako niečo, čo je „za trest“, musíte si dávať pozor na ústa. Pred dieťaťom by ste mali o škôlke hovoriť len pozitívne. Rozprávajte mu o tom, čo v škôlke deti robia, ako sa tam bude hrať, učiť nové veci a že si nájde nových kamarátov. 

Dieťa by z vašich slov malo cítiť, že škôlka je naozaj zábavné a príjemné miesto a že sa tam všetky deti majú dobre. 

Ak napríklad idete s dieťaťom okolo materskej školy, keď sú deti vonku na dvore, môže to byť tiež dobrá príležitosť ukázať mu, ako sa tam škôlkari zabávajú a hrajú v piesku či na preliezkach. 

Kedy nástup do škôlky odložiť?

Sú však situácie, kedy, napriek dostatočnému veku dieťatka na nástup do škôlky, je túto zásadnú udalosť vhodné odložiť. Často ide o deti trpiace poruchami imunity, alergiami, astmou alebo inými vážnejšími ochoreniami. V týchto prípadoch väčšinou upozorní rodičov lekár na to, že by bolo lepšie ostať s dieťaťom ešte nejaký čas doma a nedávať ho do kolektívu. 

S kamarátom je nástup ľahší

Veľkou pomocou najmä pre nesmelé deti môže byť, ak nastupujú do škôlky spolu so svojím dobrým kamarátom. Využite detské priateľstvá z ihriska či materského centra, aby ste svojej ratolesti uľahčili vstup do materskej školy. 

A nezabúdajte : Deti vycítia vašu neistotu !

 

Kontakt

  • Cirkevná materská škola blahoslavenej Imeldy
    Moyzesova 8
    Košice
    040 01
  • +421 915948295
    +421 556257129

Fotogaléria